Концентрацията, страстта и педантичната точност са сред чудесните отличителни белези на креативността, но не трябва ли да разпознаваме, кога е време да спрем?

Митът за перфекциониста – в действие, неумолим, непоколебим – се просмуква и в света на творчеството. А всички тези качества са определено нужни. Никой никога не би трябвало да пуска в действие нещо, което е наполовина направено или е неизгладено.

Но перфекционистите могат да са също и разрушителни, трудни за менажиране и изтощаващи.

Попитахме седем от големите имена в творческата индустрия из мрежата, дали смятат, че перфекционизмът е разрушителна или пък желателна черта. Ето и различните мнения, които получихме…

Красиво, и все пак някак грозно

Cassie McDaniel

Cassie McDaniel

Cassie McDaniel, главен UX специалист към Mozilla Webmaker, казва: „Въпреки че перфекционизмът често пъти води като резултат до нещо красиво, все пак обичайно пътят до там е един грозен процес, през който се преминава преди това.

Разбира се, това може да означава завидна дисциплина, методичност, концентрация, опит и изглаждане на детайлите. Но може да означава също и себичност и парализиращо въздействие, което в резултат води до нежелание да покажеш нищо на никого, или пък да опиташ нещо ново, тъй като първото усилие никога не е достатъчно добро.

Оценяване на дребните детайли повече, отколкото по-голямата картина. Приоритизиране на собствената гледна точка, спрямо тази на някой друг. Чоплене. Осъждане. Прекомерна критичност или агресивност. По-важна от перфекционизма е способността да разпознаеш, кога да предследваш идеала и кога да оставиш нещата, както са.“

Определяне на спектъра 

Trent Walton

Trent Walton

Trent Walton, основател на Paravel, коментира: „Понеже перфекционизмът си има определен обхват, бих казал, че зависи. От една страна, може да стане причина за висок стандарт и да се отплати, когато този стандарт е постигнат. От друга страна, може да приеме неприспособима форма, когато манията те връхлети, а целите не са постигнати.“

 

Подбирайте си битките 

Geri Coady

Geri Coady

Geri Coady, дизайнер на свободна практика и илюстратор, казва: „Абсолютно, но само ако поведението на перфекциониста не влияе негативно на проекта или на отношенията с другите участници.

Крайният перфекционизъм и упоритост могат да ни направят хора, с които се работи също толкова трудно, колкото и с клиентите, които „обичаме да мразим“. Трябва да знаем кога да приемаме битките и кога да правим компромис – по-скоро бих раздула размера на логото заради клиента, отколкото да се примиря с малък контраст на текста или с огромна тежест на страницата.

Стига да не работите върху личен проект, трябва да знаете кога да дадете малко повече. И помнете, че ако перфекционизмът, към който се стремите, не е от съществено значение, за да се пусне в действие продуктът, винаги можете да дооправите нещата по-късно.“

Контрол над нуждата 

Dylan Wilbanks

Dylan Wilbanks

Dylan Wilbanks, главен дизайнер в EnergySavvy, коментира: „Никога не съм срещал голям дизайнер, който не е перфекционист. Потят се над дребните детайли, тревожат се дали всичко е точно до пиксел и могат да ви изредят цяла дузина грешки, които са допуснали и в най-успешния си дизайн.

Но това, което ги отличава, е контролирането на нуждата от съвършенство, за да могат да пуснат творбата си. Това да се научат кога да казват, „достатъчно е добро“ и да накарат своя вътрешен перфекционизъм да го преживее; ето това е трудно за овладяване умение. А е от съществено значение, ако искате да сте успешни.“

Наслаждението не е като съвършенството 

Rachel Nabors

Rachel Nabors

Rachel Nabors, собственик и разказвач на истории чрез код в Tin Magpie, казва: „Не бъркайте съвършенството с наслада. Има твърде много „перфектни“ дизайни, които не успяват да доставят удоволствие или да ангажират.

Какво казват хората, когато ползват нещо, на което сте направили дизайна? „Забавно е! Яко е! Красиво е! Ясно е!“ Рядко казват „Перфектно е!“

Съвършенството е ваша собствена мярка, не такава на аудиторията ви, и може много да загубите, ако потънете в тресавището на детайлите. Концентрирайте се върху цялото нещо и си запазете перфекционистичната енергия за това да направите „просто добре“ едно-две неща, които са от критично значение за мисията ви или за общата наслада.“

Оставете времето да направи нещата съвършени

Bill Brock

Bill Brock

Bill Brock, съосновател и главен изпълнителен директор в AnalogFolk, коментира: „Простичко казано – да. В бързоразвиващия се свят на технологични иновации, е твърде лесно да паднете жертва на порива да сте пръв на пазара и да жертвате това да сте най-добрият на пазара. За да постигнете второто, наложително е да имате личността на перфекционист. И щом е така, прилагането на перфекционистки стандарти изисква безукорно планиране на проекта, осигуряване на графици, включително и време, за да се постигне това качество. Ние в AnalogFolk предвиждаме и „фаза на последното пипване“ в своите времеви графици, които са посветени на усъвършенстването.“

Бъдете наясно и с тъмната страна 

Cyril Louis

Cyril Louis

Cyril Louis, творчески директор в Razorfish, казва: „Като дизайнер или разработчик, перфекционизмът е колкото сила, толкова и слабост. И в двата случая, едно е сигурно: грижа ни е повече от повечето хора. Тъмната страна на това е, че може да се изтощите в опити да постигнете невъзможното.

Перфекционистите са също и склонни да им липсва екипен дух – а за да изобретите нещо наистина страхотно, ви е нужен екип. И въпреки това ние поставяме високи стандарти, с които можем да издигнем целия проект. Перфекционистите могат да вдъхновяват другите да бъдат по-добри.“

Източници:

Comments are closed.

Post Navigation

Read previous post:
featured-ux-26-axioms
26 аксиоми на UX

Erik Dahl споделя извоюваните с голям труд уроци от своята практика с UX в реалния свят, събирани в продължение на...

Close